Facebook

Home Aprašomoji analizė Ekonominė krizė ir jos įtaka Lietuvai

Įvadas

Šiomis dienomis visi labai daug kalba apie visą pasaulį apėmusią ekonominę krizę. Taip pat daugelis šią krizę vadina didžiausia per pastaruosius dešimtmečius ir prilygina ją Didžiajai depresijai. Nors krizės ištakos yra Amerikoje, jos poveikį greitai pajuto daugybė finansinių institucijų visame pasaulyje.

Nuo seno yra  žinoma, kad pasaulio ekonomika vystosi cikliškai. Verslo ciklai yra viena pagrindinių makroekonomikos problemų, nes jų svyravimai yra jaučiami visoje ekonomikoje. Finansų krizės yra pasikartojantis reiškinys ir kažin ar jų galima išvengti, nebent tik, pasimokius iš buvusių klaidų,  pasitelkus tam tikrus priežiūros bei kontrolės mechanizmus, leidžiančius sušvelninti ekonomikos svyravimų sukeliamas finansines problemas.

Norėdami peržiūrėti įrašą, turite užsiregistruoti.

Verslo ciklo samprata

Kiekvienas verslo ciklas susideda iš: pagyvėjimo (ekspansijos), pakilimo, nuosmukio (recesijos), depresijos (krizės). Taigi, pakilimas, nuosmukis, pakilimas, nuosmukis – tokia sinusoide ir vystosi ekonomika. Kiekvieno pakilimo metu didėja paklausa ir gamyba, tai įtakoja spartų bendrojo produkto augimą. Taip pat šios ekonominės fazės metu  mažėja ir stabilizuojasi nedarbas, atsiranda gamybinių pajėgumų stygius, didėja gamybos kaštai. Tai iššaukia prekių ir paslaugų kainų augimą ir tai, žinoma, sukelia infliaciją.

Skaityti daugiau...

FED vadovo pasisakymas

Pasak Jungtinių Amerikos Valstijų Federalinių rezervų banko vadovo Beno Bernanke, pagrindinė ekonomikos sulėtėjimo priežastis buvo kredito bumo žlugimas ir iš to sekanti finansinė krizė, kuri įtakojo turto vertę, kredito sąlygas, vartotojų ir verslo pasitikėjimą visame pasaulyje. Tiesiogine krizės priežastimi laikoma Jungtinėse Amerikos Valstijose ir taip pat kitose šalyse susidariusio nekilnojamojo turto burbulo sprogimas ir su tuo susijusios problemos nekilnojamojo turto įkeitimo (hipotekų) rinkose, ypač griūtis Jungtinių Amerikos Valstijų antrarūšių paskolų rinkose.

Skaityti daugiau...

Verslo ciklų priežasčių aiškinimas

Kiekvienas verslo ciklas turi priežastis. Ekonomikos istorijoje buvo ieškota daugybės verslo ciklų priežasčių aiškinimų. Kaip savo teorijoje  teigia neoklasikai, verslo ciklus sukelia įvairios naujovės, technologiniai šokai. Na, o Johnas M. Keynesas aiškino, kad ciklus sukelia vartotojų pasitikėjimo pokyčiai. Kaip teigia Rūta Vainienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto asociacijos ekspertė, išsamiasusią  svyravimų pagrindimą pateikė Ludwigas von Misesas. Savo knygoje jis įrodė, kad ekonominius svyravimus sukelia centrinio banko vykdoma

Skaityti daugiau...

Kaip viskas prasidėjo

Kaip ir kiekvienas įvykis turi pagrindą dėl ko jis įvyko, taip ir nūdienos ekonominė krizė turi savas priežastis. Ganėtinai įdomu tai, kad šiandieninės  krizės priežastys, atkapsčius jas iš giliau, rodo tai, kad finansinė griūtis tikrai buvo neišvengiama ir tie, kas davė stimulą šioms priežastims atsirasti, tikrai žinojo, kas gali atsitikti.

Finansinė krizė prasidėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose  2007 m. rugpjūčio mėnesį, sprogus būsto kainų burbului, kai bankai ir kiti paskolų davėjai ėmė riboti paskolų išdavimą.

Skaityti daugiau...